Tisková zpráva: Langmeier & Co. podává návrh na insolvenci Arca Investments na Slovensku. Náhradu škody chce vymáhat po státu

Advokátní kancelář Langmeier & Co. podává insolvenční návrh na společnost Arca Investments, a.s. na Slovensku. Reaguje tak mimo jiné na usnesení Městského soudu v Praze ze dne 11. května 2021, kterým bylo vyhlášeno místní insolvenční řízení s Arca Investments v České republice. Z tohoto usnesení vyplývá, že hlavní řízení by se mělo odehrávat na Slovensku.

JUDr. Jan Langmeier se společně se svým týmem a po dohodě s největším věřitelem, kterého jeho kancelář zastupuje, rozhodl nečekat na další dění v celé kauze a podat k soudu v Bratislavě návrh na insolvenční řízení s Arca Investments.

„V České republice se někteří hráči v této kauze snaží zvrátit usnesení, že se zde bude odehrávat pouze místní řízení. Jelikož ale nevidím tuto snahu jako příliš nadějnou a navíc dlouhodobě tvrdím, že Arca Investments je opravdu jako slovenská společnost místně příslušná právě u slovenských soudů, nebudeme už dále čekat. Společně s naším klientem, který má pohledávku právě za Arca Investments, podáváme návrh na insolvenční řízení na Slovensku,“ komentuje Langmeier aktuální kroky svojí kanceláře.

Na Slovensku se o úpadek Arca Investments zatím pokoušel bývalý majitel a zakladatel investiční skupiny Arca Pavol Krúpa. Podle dostupných zpráv ale se svým návrhem na konkurz neuspěl z formálních důvodů.

Advokátní kancelář Langmeier & Co. i v tomto případě využije odbornosti spolupracujícího advokáta Radka Vojtka, který se specializuje na úpadky a řešení selhání finančních institucí, a dříve působil v České národní bance. Také u slovenských soudů totiž bude argumentovat právním názorem, podle kterého je Arca Investments takzvanou černou bankou. Arca vybírala peníze od veřejnosti, což činila formou směnek a dluhopisů, a zároveň poskytovala úvěry, které směřovaly dovnitř skupiny. Splňovala tak definici bankovní instituce, aniž by měla bankovní licenci.

„Stále si stojíme za tím, že dozorové orgány, především pak na Slovensku, zanedbaly v případě Arca Investments dohled nad finančním trhem. Národní banka Slovenska nechala na svém trhu vyrůst obrovskou holdingovou společnost, která se naprosto zjevně chovala jako banka, aniž by ji NBS jakkoliv kontrolovala či regulovala. Nad touto částí celého příběhu, který skončil největším podobným krachem v historii samostatného Slovenska a samostatné České republiky, prostě nelze zavírat oči,“ vysvětluje Jan Langmeier.

Advokátní kancelář Langmeier & Co. je připravená vymáhat neuspokojené pohledávky svých klientů právě po Národní bance Slovenska. „O peníze tu přišlo tisíce věřitelů, pohledávky mohou dle mého hrubého odhadu dosahovat až 30 miliard korun. Představa, že se z insolventního řízení podaří uspokojit třeba 80 nebo dokonce 100 procent pohledávek, jak na trhu rozhlašují některé subjekty, je podle mě z říše snů. A my jsme přesvědčeni, že stát, potažmo jeho dohledové instituce, by měly přijmout odpovědnost. Způsob, jakým Arca fungovala, nebyl dlouhodobě udržitelný. Někdo jí ale umožnil, aby takto mohla fungovat. A ten někdo byl stát.“

Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o.

JUDr. Jan Langmeier, advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením

Kontakt pro média:

Petr Vurbs

PR manažer

Tel.: 604 786 500