Otevřený dopis Jana Langmeiera v reakci na video Richarda Watzkeho (XIXOIO)

Otevřený dopis Jana Langmeiera v reakci na video Richarda Watzkeho (XIXOIO)

Vážení zástupci médií, 

úvodem musím říct, že jsem dlouho zvažoval formu mojí reakce na video pana Richarda Watzkeho. Při poslechu jeho 38 minut trvajícího vyjádření na webu xixoio.eu jsem několikrát nevěřícně kroutil hlavou, abych ji vzápětí schoval do dlaní s pocitem, že na něco takového se ani reagovat nedá. 

A opravdu bych se jakékoliv reakce zdržel, kdyby… kdyby pan Richard Watzke v čele akciové společnosti XIXOIO nemasíroval veřejnost svojí megalomanskou kampaní v médiích, na billboardech, v televizních reklamách a na sociálních sítích, a nesnažil se vylákat peníze z lidí, kteří uvěří jeho marketingu. Z lidí, které se snaží opít pomocí milionů investovaných do reklamní kampaně. Protože pokud je pravda, že už více než šest tisíc lidí investovalo do tokenu XIX, pak se vážně obávám, že tu dříve či později budeme mít další investiční problém. 

Důvodem, proč jsem se rozhodl na pana Richarda Watzkeho reagovat, jsou také některá nesmyslná a lživá tvrzení, která v dotčeném videu zaznívají. 

Nesmyslné srovnání s dluhopisovými letadly

Tím největším nesmyslem, který ve videu z ústa Richarda Watzkeho zaznívá, je srovnání dluhopisové emise investiční skupiny Aequitas Capital Investment, které jsem spoluzakladatelem, s “podnikáním” společností Growing Way, Arca a C2H. Vydání této dluhopisové emise, kterou jsme vydali za účelem financování nemovitostních projektů (apartmánové rezidence na českých horách), je podle slov Richarda Watzkeho v podobném standardu, jako u Growing Way, Arcy a C2H. Toto srovnání ve videu zazní ještě několikrát. A já se proti němu musím důrazně ohradit. 

Kdyby si pan Watzke udělal trochu důkladnější rešerši, která by neskončila u článku serveru Dluhopisar.cz, zjistil by, že naše dluhopisová emise nemá s tím, co tu prováděli pánové Janota, Mička a Velič nic společného. Žádné směnky, žádné vydané dluhopisy bez povolení a kontroly ČNB, žádný nesmyslný byznys, ale konkrétní nemovitostní projekty, například apartmánový dům Mlýn Herlíkovice v Krkonoších. Ano, server Dluhopisar.cz měl k naší emisi výhrady, ale já jsem jednak některé z nich přijal jako poučení od zkušeného člověka z branže, navíc jsem se s autorem článku osobně sešel, a o těchto věcech s ním otevřeně diskutoval.

Kdyby si pan Watzke dokázal udělat lepší analýzu mojí osoby, musel by si do své složky se jménem Jan Langmeier založit trochu něco jiného. A sice fakt, že jako advokát zastupuji věřitele právě v insolvenčních kauzách Arca Investments a C2H. Že jsem se za poslední rok mnohokrát vyjádřil velmi kriticky k tomu, co se v těchto společnostech dělo při distribuci dluhopisů a směnek, jak se jejich představitelé chovali k investorům. Jasně jsem řekl, že se jednalo o letadla. Musel bych být naprostý blázen, kdybych se teď rozhodl vzlétnout se stejným letadlem… 

Konspirační teorie o spolčení s Petrem Borkovcem

Stejně jako v předžalobní výzvě, kterou jsem nedávno od společnosti XIXOIO a.s. obdržel, ani v tomto videu není konkrétně vyvráceno nic, co jsem v článku serveru peníze.cz kritizoval. 

Pan Watzke mě líčí jako tmáře, který se cítí být ohrožen novými technologiemi typu blockchain. Jenže pan Watzke naprosto ignoruje, že já jsem nikdy a nikde nekritizoval technologii. Nekritizoval jsem dokonce ani samotný token XIX, na který jeho reklamní kampaň láká. Nejsem totiž odborník přes tyto technologie, a nehodlám si na něj hrát. Jsem advokát a insolvenční správce, a jako takový jsem v článku peníze.cz kritizoval obchodní podmínky tokenu XIX. Ty totiž případným investorům nedávají prakticky žádné záruky, že svoje peníze někdy dostanou zpět. 

Z těchto důvodů jsem projekt společnosti XIXOIO označil za švindl, a později podvod na investory, který bude uměle vyhnaný masivním marketingem. A ne, ani 38 minut proslovu pana Richarda Watzkeho mě nepřiměly, abych svůj názor změnil. 

Richard Watzke se mě pokouší očernit skrze dluhopisovou emisi Aequitas Capital Investment a nesmyslné srovnávání s Growing Way, Arcou či C2H, ale také přes naprosto šílenou konspirační teorii o mém propojení s generálním ředitelem Partners Petrem Borkovcem. S tím prý spolupracuji na poškození XIXOIO ve vlastním podnikatelském zájmu, a stejným způsobem už jsme dříve zničili společnost AXA a zkoušeli jsme to i na J&T… 

Tyto nesmyslné výplody pana Watzkeho, které už opravdu nestojí ani za komentář, mě nejen nepřiměly změnit názor na XIXOIO, ale naopak mě donutily se blíže podívat na to, o jakou firmu se jedná, a kdo vlastně je pan Richard Watzke. 

Daňová přiznání a finanční úřad? Nezájem

Richard Watzke prý začal podnikat v 15 letech a svůj první milion vydělal, když mu bylo 24. Kvůli tomu, že krátce po splasknutí internetové bubliny (přelom tisíciletí) investoval prozřetelně právě do internetu, přišel o veškerý svůj kapitál. Co se dělo pak, tedy až do roku 2017, není úplně jasné. Tedy kromě toho, že se jako realitní makléř věnoval prodeji nemovitostí. 

Z veřejně dostupných rejstříků lze ale přece jen najít ještě další zajímavé informace o tom, co pan Watzke v mezidobí dělal. V dubnu 2014 založil firmu RICHARD WATZKE EUROPE, s.r.o. Není jasné, v čem a jak tato společnost podnikala. Zato je z rozhodnutí Městského soudu v Praze ze dne 11. září 2020 jasné, že společnost pana Richarda Watzkeho nepodala za roky 2015, 2016, 2017 a 2018 daňové přiznání a celou dobu se vyhýbala kontaktu ze strany finančního úřadu. Proto právě tímto rozhodnutím městského soudu skončila v likvidaci. 

Ale to byl zřejmě ještě ten starý, ošklivý svět skutečných peněz a hmotných statků, ve kterém po vás úřady chtějí dokládat příjmy a platit daně. Pak už naštěstí pan Watzke objevil nový, lepší a férovější svět blockchainu a tokenů a někdy v roce 2017 se začíná v médiích objevovat jako vizionář se svojí startupovou firmou XIXOIO. 

Utopených 200 milionů? Máme Jardu Duška!

„Veřejně prohlašuji, že do konce roku 2019 ztokenizujeme první firmy a v roce 2020 budou následovat desítky dalších, kterým přivedeme kapitál,“ řekl Richard Watzke 12. 12. 2018 pro Hospodářské noviny. A jak řekl, tak se nestalo. 

Místo toho píše Týdeník Hrot v srpnu 2020, že startup XIXOIO už propálil 200 milionů a na začátku roku ho opustil jeho druhý zakladatel Nikolaj Rožok. A také, že se Richardu Watzkemu podařilo sehnat nové investory, mezi nimi i známého a esotericky smýšlejícího herce Jaroslava Duška. Ten sice Týdeníku Hrot přiznává, že světu peněz nerozumí a k projektu byl přiveden shodou okolností, ale nějaké tokeny si od XIXOIO koupil. Jaroslav Dušek se dokonce stal 20. října 2020 členem dozorčí rady XIXOIO a.s., ve funkci ale skončil už 31. března letošního roku. 

Česká firma? Jistě, akorát že vůbec…

A pak už tu máme listopad 2021 a spuštění “národní kampaně”, jak svému masivnímu marketingu říká sám Richard Watzke ve videu na www.xixoio.eu. Hodně mluví také o transparentnosti, o tom, jak “firmu léta letoucí buduje, buduje ji v České republice, na českých živnostenských listech, nikde se neschovává, je maximálně transparentní…”. Tak dobře, zní to samozřejmě hezky. Jaká je ale realita? 

XIXOIO a.s. je skutečně česká akciová společnost, založená 16. srpna 2018. Ovšem trochu problém, alespoň ve světle tvrzení pana Watzkeho, je fakt, že jediným akcionářem této společnosti je britská společnost XIXOIO Ltd., založená 16. října 2017 a sídlící v Londýně. 

Abyste zjistili něco víc o této britské firmě, musíte tedy hledat jinde než v českých veřejných rejstřících. I to je naštěstí možné. Společnost XIXOIO Ltd. má 25 akcionářů, kteří drží akcie v celkové nominální hodnotě 1298.7 euro, tedy asi 33 tisíc korun. Jasným majoritním vlastníkem je opravdu Richard Watzke, který drží 94 044 z celkových 129 880 akcií.  Kdo jsou ale další akcionáři této britské společnosti, která vlastní českou firmu XIXOIO a.s.?

Předseda představenstva PPF Group N.V. Aleš Minx, který dle informací deníku E15 odchází ze statutárního orgánu české společnosti XIXOIO a.s. (předseda dozorčí rady), drží 25 akcií XIXOIO Ltd. 

Nikolaj Rožok, spoluzakladatel XIXOIO, se kterým se Richard Watzke v roce 2020 rozešel, stále drží 6169 akcií.  

A pak tu máme i jednu právnickou osobu, konkrétně českou společnost BATTERY CORPORATION A.S., která je držitelem 3896 akcií. U této společnosti se zastavíme. 

Baterie a tokeny, které svět neviděl

Základní kapitál, kterým BATTERY CORPORATION disponuje, činí dle veřejně dostupných rejstříků 206 286 000 korun. O jaký majetek v této hodnotě se jedná, čím přesně se akciová společnost zabývá a kdo ji vlastní či ovládá, už samozřejmě dohledatelné není. Vodítkem ale může být webová stránka firmy, která je vlastně propagací “revolučních baterií HE3DA”. Společnost BATTERY CORPORATION zde o sobě nepíše prakticky nic, jen to, že je “nadšená revoluční technologií HE3DA”. 

Baterie HE3DA jsou kapitolou sama pro sebe. Jsou to v podstatě baterie, které svět neviděl, o čemž píší novináři už několik měsíců. Už  17. září 2020 totiž byla v obci Horní Suchá na Karvinsku dokončena továrna Magna Energy Storage, která má baterie HE3DA sériově vyrábět. Jenže nevyrábí a experti upozorňují, že společnost nechce svoje baterie ukázat ani v rámci testování. 

Hlavním akcionářem Magna Energy Storage je kontroverzní podnikatel Radomír Prus, proti kterému je v České republice vedeno několik trestních řízení, mimo jiné za údajné uplácení a zneužití evropských dotací. Na Pruse byl v roce 2013 vydán dokonce mezinárodní zatykač, podnikatel pak strávil tři roky na útěku před českými zákony. Kde jinde než na Seychelách…

Vzhledem k tomu, jak se společnost BATTERY CORPORATION prezentuje na svých webových stránkách, jakým kapitálem disponuje a i dle dalších indicií se lze domnívat, že investovala právě do Magna Energy Storage, továrny, která má vyrábět baterie HE3DA. Jistě to ale ověřit nelze. – odkaz na videa 

Jisté ale je, že je tato společnost spojená s projektem XIXOIO, a to minimálně tím, že drží akcie britské společnosti XIXOIO Ltd. Akcie navíc vlastní také dva členové představenstva společnosti BATTERY CORPORATION Jiří Machalický a Pavel Podzemský. Citace druhého jmenovaného je také uvedena na webu xixoio.com v sekci “Co na to odborníci”. Další slovo odborníka pak přidal do sekce “Obchodníci” Jan Drahota, místopředseda představenstva BATTERY CORPORATION.   

A v neposlední řadě, samotný Richard Watzke v článku z 21. listopadu 2021 na webových stránkách xixoio.com uvádí baterie HE3DA jako příklad firmy, která musela “také čelit atakům zvenčí”. Konkrétně píše: “Namátkou třeba vysoce inovativní baterie HE3DA o kterých ještě na začátku léta některé ekonomické tituly psaly nepříliš povzbudivé články. Bylo to samozřejmě v době, kdy továrna již úspěšně vyráběla. V době, kdy bylo jasné, že výroba baterií běží vstříc trendu, jež je spojen s celosvětovou potřebou akumulace energie a jejím uchováváním. V době, kdy nejen automobilky začínají řešit energetickou transformaci.” Nutno dodat, že jestli továrna v Horní Suché už baterie vyrábí, není doložené. Určitě je ale nevyrábí sériově.   

Závěr

Závěrem bych rád řekl, že mi celá tato situace okolo projektu společnosti XIXOIO není příjemná. Na druhou stranu ale nemohu mlčet ve chvíli, kdy jsem přesvědčený, že zde probíhá něco, co může připravit tisíce lidí o jejich finance. A jak vím z jiných případů, například právě panem Watzkem vzpomínaných pádů Arca Investments nebo C2H, často to jsou veškeré úspory těchto lidí. 

Jsem opravdu znepokojen tím, jak obrovskou marketingovou kampaň si je Richard Watzke schopen zaplatit a realizovat, včetně reklamy v televizi a inzerce na titulních stranách řady českých tištěných titulů. V tomto svém obsáhlejším textu jsem se pokusil poukázat na to, že nejen projekt XIXOIO, ale ani samotný Richard Watzke nejsou důvěryhodnými, a že by si lidé, kteří o takové investici uvažují, měli tyto kroky opravdu promyslet.

JUDr. Jan Langmeier